Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Turecko a divoký Kurdistán - Aleš Drahoňovský

cestopisná přednáška
Datum: Středa 8. listopadu 2017 v 18:00 hodin
Místo: Městské kino Chrudim

Předprodej vstupenek v Divadle Karla Pippicha, tel. 603881003, PO-ČT 14–18, PÁ 14–17 h nebo v Turistickém informačním centru Chrudim, tel. 469657821, PO-PÁ 8–12 a 12.30–16 h, SO 8–12 a v Městském kině Chrudim, 1 hodinu před představením. Online předprodej je k dispozici na uvedeném odkazu.

Beseda pojednává o historii a pamětihodnostech Istanbulu, o oblasti tureckého Černomoří a především východní části země, zvané Kurdistán.  Promítání provází ukázky melancholické i rytmické hudby.  

Turecko je převážně hornatá země s četnými pamětihodnostmi a bohatou historii. Autostopaři se shoduji, že je pro ně doslova rájem, protože se nikde nemusí dlouho čekat. Malebná a dosud tak trochu zapomenutá jsou jihoturecká města, v prvé řadě za rodiště biblického praotce Abraháma považovaná Sanli Urfa, mohutnými hradbami opevněný Dyarbakir a poklidný Mardin, jehož změt starých obytných domů na svahu pod středověkou pevností evokuje naše vánoční betlémy. Východní části země, obývané z velké části kurdským etnikem pokrývají mohutné hory a větrem bičované pláně. Působivé jsou rozvaliny ve starověku a středověku prosperujícího města Ani, hora Nemrut Dagi s mohutnými skulpturami pohanských božstev. Pohostinnost obyvatel Turecka se projevila bezpočtem pozvání do domů na čaj, večeři i nocleh.

Libor Drahoňovský – neúnavný cestovatel a tulák, absolvent pětiletého studia etnologie na FF UK v Praze, pořadatel cestopisných přednášek a promítání o Rusku, Iránu, Uzbekistánu, Turecku, Sýrii, Libanonu, Jordánsku, Gruzii a také o některých oblastí České republiky.