Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Ivana Štenclová

vernisáž
Datum: Středa 15. listopadu 2017 v 17:00 hodin
Místo: Výstavní síň v Divadle Karla Pippicha

Opavská rodačka Ivana Štenclová absolvovala pražskou AVU (Ateliér kresby u prof. Jitky Svobodové) a oslovila širší veřejnost už za dob svých studií, kdy začala vystavovat.

Na její tvorbu je možno nahlížet z hlediska tradičních výtvarných projevů pohybujících se v průsečíku kresby a malby, které jsou však ozvláštněny alternativními materiály (umělá hmota, lepenka, vrstvený papír, překližka, drát, apod.) i technikami (kreslí tavnou pistolí, injekční stříkačkou, využívá razítka, tiskárny, lasery a plotry). Kresebná linie je však stále určujícím faktorem jejích obrazů. Uplatňuje se především v ornamentech, které umocňují obsah obrazu a často jej i spoluvytvářejí.

Páteří autorčiny tvorby jsou mezilidské, především pak rodinné vztahy. Zpočátku podrobovala analýze své vlastní dětství a nejbližší příbuzné, později se tématem jejích děl stalo také vlastní mateřství a dcera.

Takové práce návštěvníci spatří i na výstavě nazvané Ab ovo, doslova tedy od vejce, přeneseně pak od počátku. Symbolicky jím vyjadřujeme fakt, že chrudimská prezentace tvorby Ivany Štenclové je její retrospektivou, která chronologicky sleduje kauzalitu autorčina vývoje. A také skutečnost, že v centru její pozornosti je to, co většinou neoodiskutovatelně stojí na počátku – člověk, lidé, žena a muž, jejichž spojením vzniká nový život, nový počátek. Ten autorku ve svých různých podobách fascinuje natolik, že mu zasvětila veškerou svou činnost, která, věřím, uchvátí i návštěvníky Výstavní síně Chrudim.

Fotogalerie